Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular
1- Mezar İnşaat Ruhsatı Çıkartmak Zorundamıyım?

Mezarın üst yapı inşaatını yapmak için mezar inşaat ruhsatı çıkarmanız zorunludur.

İnşaat ruhsatını çıkartmadan mezarınızın üst yapısını yaptıramazsınız.

2-Mezar İnşaat Ruhsatını Nasıl Çıkartabilirim?

Mezar inşaat ruhsatını çıkartmak için ilk olarak mezar yeri kullanma belgesi satın almanız gereklidir.Tapuyu cenazeniz defin edildikten 15 gün sonra alabilirsiniz. Tapusunu satın aldıktan sonra,mezarınızı yaptırmak istediğiniz mermerci yı(taşçıyı)belirlemelisiniz. Seçtiğiniz mermerci ile sözleşme imzaladıktan sonra bu sözleşme ile mezarınızın bağlı olduğu mezarlık müdürlüğüne başvurarak mezar inşaat ruhsatınızı çıkarabilirsiniz.

3-Mezar İnşaat Ruhsatını Çıkartmaya Giderken Yanımda Hangi Belgelerin Olması Gerekir?

Mezar inşaat ruhsatını çıkartmaya giderken mezarınızın bulunduğu mezarlığın bağlı olduğu mezarlık müdürlüğüne gitmelisiniz.

Giderken yanınızda Oması gereken evraklar şunlardır:

4.1-mezar tapusu(mezar yeri kullanım belgesi)

4.2-mermerci ile yapmış olduğunuz sözleşme

4.3-Nüfus Müdürlüğünden alınmış ölen kişiye ait vukuatlı nüfus kağıdı örneği.

4.4-sözleşmeyi imzalamış olan kişinin nufüs cüzdanı.

4.5-ruhsatı çıkartmak için belediye ye ödenecek ruhsat harcı ücreti.

4-Mezar İnşaat Ruhsatını Kimler Çıkartabilir?

Mezar inşaat ruhsatını cenazenin 1.derece yakınları(eşi,çocukları,annesi,babası,kardeşleri) çıkartabilir.Bu kişiler mezarlık müdürlüğüne gidemiyorsa noterden vekalet verilerek,vekalet verilmiş kişide çıkartabilir.

5-Mezar İnşaat Ruhsatını Ne Zaman Çıkartabilirim?

Mezar inşaat ruhsatını cenazenizin vefat tarihinden 3 ay (90 gün)sonra çıkartabilirsiniz.3 aydan önce mezar inşaat ruhsatı çıkartmanız yasaktır.

6-Mezar inşaat ruhsatımı çıkarttıktan sonra ne yapmam gerekiyor?

Mezar inşaat ruhsatını çıkarttıktan sonra bu belgeyi mezarı yapacak olan(anlaşmış olduğunuz) mermerciye vereceksiniz.Bu evrağın mezar yapım süresinde mermerci de bulunması mecburidir. Çıkartmış olduğunuz ruhsatın süresi 1 ay (30 gün) dır.yani mermercinizin mezarı en geç 1 ay içinde bitirip teslim etmesi gerekir.

7-Sözleşme İmzaladığım Mermerci Mezarı 30 gün içerisinde bitirmezse ne olur?

Bu durumda mezar inşaatınız için tekrar ruhsat çıkartmanız ve tekrar ruhsat harcı ödenmesi gereklidir.Bu harcı işi zamanında bitirmediği için mermerci yatırmak zorundadır.Böyle bir durumla karşılaşılması hem zaman kaybı hemde üzüntüye sebep verir.bu nedenle yaptırmak istediğiniz mermerciyi seçerken önem göstermeniz gerekir.

8-Mezarı lahit mezar(katlı mezar) olarak yaptırabilirmiyim?

inşaat ruhsatınızı çıkartırken sözleşmede bunu belirtirseniz ve lahit fark harcını yatırırsanız mezarı katlı mezar olarak yaptırabilirsiniz.

istanbul ucuz mezar